Головна » 2018 » Лютий » 5 » Чернігівська обласна бібліотека для дітей:120 років в житті Чернігівщини
Бібліотеці 120 років!

 

 

 

 



10:52
Чернігівська обласна бібліотека для дітей:120 років в житті Чернігівщини
Комунальний заклад «Чернігівська обласна бібліотека для дітей» - один з найстаріших в Україні спеціалізованих закладів для бібліотечного обслуговування дітей і підлітків, найбільша книгозбірня дитячої літератури в області, центр з питань організації та промоції дитячого читання в регіоні, центр надання методичної, консалтингової допомоги дитячим, сільським і шкільним бібліотекам Чернігівщини. Бібліотека розпочала свою діяльність 5 травня 1898 р. як дитячий відділ, виділений із загальної читальні Чернігівської громадської бібліотеки за рішенням загальних зборів «подписчиков» бібліотеки від 21 грудня 1897 р. Дитячий відділ обслуговував дітей найбідніших прошарків міста, проте за розпорядженням губернатора за 27 місяців 20 серпня 1900 р. був закритий. Завдяки зусиллям правління громадської бібліотеки у 1901 р. відділ поновив свою діяльність і працював протягом 1901-1904 рр. Вже в газеті «Наші дні» за 9 січня 1905 р. надрукована інформація про виступ видатного письменника, громадського діяча М.М. Коцюбинського на зборах членів громадської бібліотеки, який виступив на захист дитячої бібліотеки.
Протягом 1905-1919 рр. дитячий відділ декілька разів відкривали і закривали згідно з наказами влади, а в 1919 р. дитячій бібліотеці виділили окреме приміщення по вул. Бульварній, потім – по вул. Святославській. Перша завідувачка бібліотеки – Гозенпуд Олена Абрамівна. Фонд бібліотеки становив понад 2000 книг, щоденно її відвідували до 85 дітей. З 1922 р. бібліотеку очолила Щелкановцева Любов Іванівна, фонд бібліотеки збільшився до 3 тис. книг. З 1923 р. дитяча бібліотека працює за новою адресою – вул. Советская,12. Має близько 300 підписчиків, читачів і учнів, і дошкільнят. Фонд бібліотеки майже 3 тис. книг, в т.ч. іноземних 300 прим.
Самостійна дитяча бібліотека наприкінці 20-х років знову увійшла до складу центральної міської бібліотеки і працювала як дитячий відділ до 1934 року в складі громадської, потім центральної бібліотеки (тепер ОУНБ ім.В.Г.Короленка).
За наказом Наркомосу УРСР «Про розгортання бібліотечної роботи з дітьми в УРСР» п.4 від 5 липня 1934 року Чернігівське облвно організувало в м. Чернігові центральну бібліотеку для дітей та юнацтва з консультиційно-методичним бюро в питаннях дитячого читання, яким і стала дитяча бібліотека, і в новому статусі в підпорядкуванні облвно вона продовжувала працювати в приміщенні бібліотеки ім. Короленка вже з фондом 17 тис. прим. книг.У грудні 1937 р. вже як обласна бібліотека для дітей та юнацтва отримала окреме приміщення у новому чотириповерховому будинку вчителя.
На початку Другої світової війни під час бомбардування міста бібліотека і фонди майже повністю згоріли, а поновила свою діяльність лише в листопаді 1945 р. вже по вул. Пушкіна, 25, завдяки небайдужим чернігівцям, які збирали для неї книги. В 1949 р. бібліотеці присвоєне ім’я радянського письменника Миколи Островського, а 20 липня 2016 р. відповідно із законодавством України про декомунізацію рішенням Чернігівської обласної ради № 42/VII ім’я Миколи Островського вилучено з назви бібліотеки.
До 1963 р. бібліотека мала у структурі лише абонемент, читальний зал, відділ обробки та комплектування; у 1963 р. до них додався методико-бібліографічний кабінет, а з 1967 р. діє розгорнута структура бібліотеки: відділ обслуговування 1-4 класів (абонемент, читальний зал); відділ обслуговування 5-9 класів (абонемент, читальний зал); методико-бібліографічний відділ; відділ комплектування та обробки; відділ зберігання. В 1969 році створений відділ нотно-музичної літератури, з 2015 року став відділом мистецтв, методичний і бібліографічний відділи працюють як самостійні відділи; бібліотека з обласної бібліотеки для дітей та юнацтва реорганізована в обласну бібліотеку для дітей.
До свого 90-річчя бібліотека отримала нове приміщення на вул. Рокосовського, 22 «а». Це – двоповерхове, вбудовано-прибудоване приміщення з чудовим оформленням відомих чернігівських художників: керамічне панно за творами Л.Українки (художник Т.Федоритенко), художня ковка на сходах (майстер-коваль Художнього фонду В.В.Омеляненко), вітраж на два поверхи за мотивами «Слова о полку Ігоревім» (Художній фонд).
На сьогодні структура бібліотеки складається з адміністрації та відділів: комплектування та обробки творів друку; зберігання та реставрації бібліотечних фондів; обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів, обслуговування учнів 5-9 класів; мистецтв; інформаційно-бібліографічного; методології бібліотечної роботи з дітьми; господарського.
Станом на 01.01.2018 р. обсяг бібліотечного фонду становить близько 175 тис. прим., з них книг – понад 146 тис. од., періодичних видань – понад 24 тис. од., електронних видань – близько 800. Вдосконалюється і модернізується довідково-бібліографічний апарат бібліотеки для дітей та організаторів дитячого читання; електронний каталог ведеться з 2007 року, електронна база даних в ньому близько - 30 тис. записів, електронна картотека статей – 67,5 тис. записів; створена база даних електронної картотеки статей з краєзнавства.
До послуг користувачів 3 читальні зали: для дошкільників та учнів 1-4 класів, учнів 5-9 класів, у відділі мистецтв. Щорічно бібліотека обслуговує понад 17 тис. користувачів; книговидача – понад 242 тис. од., кількість відвідувань за рік близько 200000 (у т.ч. 100 тис. звернень до веб-сайту); близько 20 тис. дітей відвідують творчі акції та масові заходи щорічно.
Крім обслуговування користувачів-дітей, підлітків та організаторів дитячого читання основним напрямком діяльності бібліотеки є науково-методична, бібліографічна, видавнича діяльність.
Науково-методична діяльність обласної бібліотеки для дітей спрямована на аналізування та прогнозування бібліотечного обслуговування дітей і підлітків на Чернігівщині, вивчення і поширення кращого бібліотечного досвіду, підвищення кваліфікації бібліотечних кадрів, які працюють з дітьми .
В області працюють навчально-тренінговий центр «Дитяча бібліотека ХХІ століття: Всесвіт інформації і культури», креатив - лабораторія «Бібліо- профі»; для дитячих і сільських бібліотекарів проводиться конкурс професійної майстерності «Діти не можуть чекати».
Бібліотека в контакті з партнерами є організатором і промоутером масштабних міських і загальнообласних творчих акцій, пов’язаних з книгою, читанням дітей, зокрема, конкурсів «Читаюча родина Чернігова», «Хай весь світ дивують нині діти неньки України», «Діти, що читають – майбутнє України», «Вчимося жити на Землі»; творчих починань: «Бібліо-Оскар», бібліо-кафе «Книжкова смакота» тощо. Важливою ознакою сьогодення в роботі бібліотеки стало волонтерство – проект «Читаємо другу» для дітей з вадами зору; «Словом і ділом допомагаємо захисникам Вітчизни»; а під час акції «Подаруй книгу дитині Донбасу» бібліотека однією з перших в Україні зібрала і надіслала дітям із Сіверодонецька понад 3 тис. прим. книг.
Бібліографічна діяльність проводиться за декількома напрямками: насамперед, створення і подальше вдосконалення ДБА, довідково-бібліографічне та інформаційне обслуговування користувачів, рекомендаційно-бібліографічна діяльність, формування інформаційної культури учнів. Впроваджуються веб-квести, бук-трейлери, ай-стоппери, модернізуються форми роботи.
Пріоритетом у видавничій діяльності бібліотеки є краєзнавчі дайджест-читання «Роде наш красний» (видатні земляки), серія історико-бібліографічних дайджест-покажчиків «Обереги пам’яті», історико-географічні нариси «Міста і містечка Чернігівщини», рекомендаційні дайджест - покажчики «Захищай! Примножуй! Бережи!», серія пам’яток «Письменники Чернігівщини – дітям», календар пам’ятних дат (Література. Краєзнавство. Мистецтво); щорічник «Хай весь світ дивують нині діти неньки України» (збірка творів – переможців обласного конкурсу юних літераторів).
Впровадження нових інформаційних технологій розпочалося в 2000 р. з першого подарованого комп’ютера. В 2003 р. створений веб – сайт бібліотеки. Бібліотека в 2013 р. виграла грант за програмою «Бібліоміст» і отримала 10 комп’ютерів з доступом до Інтернету, створений і працює Інтернет - центр. Спільно з Чернігівським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти ім.К.Д.Ушинського розроблений і впроваджується в роботу дитячих бібліотек області проект «Діти за безпечний Інтернет». З 2010 р. бібліотека бере участь у діяльності Корпорації дитячих бібліотек України з аналітичного розпису періодичних видань (КОРДБА), це дає можливість читачам отримати найбільш повну бібліографічну інформацію.
Найбільший внесок у розвиток бібліотеки зробили директори, які очолювали її в різні роки: Кравченко У.П. (1955-1971 рр.), Коцюбинська О.І. (1976-1977 рр.); Лисенко Н.І. (1977-2012 рр.), працівники: Добровольська Г.О., Зотова Н.Г., Деркач В.Г., Бондаренко Г.В., сучасні спеціалісти Клюй Т.М., Вересоцька В.М., Тянутова Т.В., Вечерська Г.М., Ташлик О.Г.
З 2012 року бібліотеку очолює Клюй Т.М.
Відомості про бібліотеку подані у Вікіпедії, в «Українській бібліотечній енциклопедії»; життя і діяльність бібліотеки розкриті у Facebook, матеріали про найбільш цікаві факти про обласну бібліотеку для дітей систематично друкуються в обласній пресі, звучать на обласному радіо, глядачі знайомляться з ними на обласному телебаченні.

Джерела:

- Земский зборник Черниговской губернии. – 1904. - № 2. – С.163-187.
- Информация газеты «Наші дні» о выступлении М.М. Коцибинского и Н.А.Черлюнчакевича на собрании членов общественной библиотеки с требованием отменить цензуру на прогресивные издания. – Наші дні (Чернігів): - 1905. – 9 янв.
- Очаг детской культуры // Красное знамя. – 1923. – 30 марта.
- Бокатов В. Дитяча бібліотека / В.Бокатов // Більшовик. – 1938. – 11 квітня. - № 83.
- Вересоцька В.М. Традиції зберігаємо і примножуємо / В.М.Вересоцька // Світ дитячих бібліотек. – 2008. - № 1. – С. 18-20.

Автори:

Віра Вересоцька, заступник директора КЗ «Чернігівська обласна бібліотека для дітей»
Лариса Казакова, головний бібліограф КЗ «Чернігівська обласна бібліотека для дітей»












QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.




Категорія: Корисно знати | Переглядів: 222 | Додав: estet | Теги: ювілей бібліотеки, історія бібліотеки, 120 років | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Наші сторінки
сторінка Фейсбуку Чернігівська обласна бібліотека для дітей Твіттер Чернігівська обласна бібліотека для дітей
Меню сайту
Вітаємо

Шановні друзі бібліотеки, діти і дорослі!

Рада запросити вас на віртуальну подорож нашою бібліотекою, найстарішою дитячою бібліотекою України – адже в травні 2018 року нам виповнилося 120 років. Це бібліотека рівних можливостей, максимально доступна для кожної дитини, кожної родини завдяки сучасним технологіям, багатим бібліотечним фондам! Наш девіз – «Шлях до успіху пролягає через бібліотеку». Отже, читаємо разом!

З повагою
директор бібліотеки
Тамара Клюй

Інформація

Календар
«  Лютий 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728
Анонси

Форма входу
Логін:
Пароль:
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0